Автор
Кримські Українці
Дата: 04.01.2024
Головна/ Події
Помер активіст українського руху в Криму Леонід Терлецький

В окупованому Сімферополі на 72-му році життя під час лікування у шпиталі помер активіст українського руху в Криму, митець-монументаліст Леонід Терлецький. Про це повідомив голова Кримської організації Конгресу українських націоналістів (КУН) Василь Овчарук. За його словами, Леонід Терлецький був активним учасником українського відродження в Криму з початку 1990-х років, займав посаду Київської районної організації КУН міста Сімферополя. У 2004 році був учасником Помаранчевої революції, у 2013 році – Революції гідності. Після 2014 року чинив спротив російській окупації Криму, активно діючи в підпіллі.

За даними Крим.Реалії та інших джерел, Леонід Терлецький був уродженцем Одещини, в Криму мешкав з 1980-х років за розподілом по завершенні навчання в Одеському театрально-художньому училищі. На початку 1990-х років стояв біля витоків становлення української державності в Криму, разом з прибічниками незалежності України виходив на мітинги та пікети до обласної ради Криму з українською символікою, а після 1991 року був одним з тих, що добивалися встановлення української влади на півострові, брав участь у піднятті першого українського прапора над міською радою Сімферополя після сутичок з проросійськими сепаратистами. Був дописувачем газети «Кримська світлиця».

У 1996 році Леонід Терлецький, що на той час працював у «Чорноморнафтогазі», єдиним зі свого колективу долучився до акції на захист Кримської єпархії Української православної церкви Київського патріархату, яка відбувалася біля Верховної Ради АР Крим. За спогадами організатора цієї акції, представника Крайової ради українців Криму Андрія Щекуна, Терлецький також брав участь у багатьох інших заходах і виконував важливі завдання для розвитку українського руху в Криму, зробивши великий внесок у його становлення та зміцнення, при цьому ніколи не намагаючись виділятися на фоні решти активістів.

Після російської окупації Криму у 2014 році Леонід Терлецький продовжував публічно розмовляти українською мовою; відмовився від нав'язаного громадянства РФ, через що не міг оформити пенсію та отримувати повноцінну медичну допомогу, маючи хронічні захворювання. Родина мешкала лише на мінімальну пенсію дружини Леоніда Терлецького Світлани, що має інвалідність. Ще в 1997 році Світлана Терлецька після 9-місячної наполегливої боротьби з проросійськими чиновниками Сімферополя започаткувала у дитсадку №103 «Аврора» перші в Криму україномовні дитячі групи, вихователькою яких була; після російської окупації Криму жінка була позбавлена роботи.

Наприкінці 2014 року Леонід Терлецький долучився до ініціативної групи «Український культурний центр в Криму», що займалася питаннями збереження української ідентичності та культури в умовах російської окупації. Неодноразово наражався на місцевий репресивний апарат. 24 серпня 2015 року, в День незалежності України, разом із Максимом Кузьміним та Леонідом Кузьміним був без пояснення причин затриманий окупаційними поліціянтами в парку імені Тараса Шевченка в Сімферополі під час покладання квітів до пам'ятника поетові та примусово доправлений до «Центрального райвідділку» без складання протоколу; під час затримання в Терлецького вилучили фотоапарат. За тиждень активіста викликали до «відділку» на «бесіду», за результатами якої оштрафували за «злісну непокору представникам поліції». 9 березня 2016 року, в річницю народження Тараса Шевченка, Леонід Терлецький вийшов до погруддя поетові у Сімферополі у вишиванці та з українським прапором, після чого був запрошений на бесіду до «центру протидії екстремізму», де отримав попередження.

Під час повномасштабного вторгнення РФ до України, восени 2022 року Леонід Терлецький провів 8 днів у сімферопольському «ізоляторі тимчасового тримання» після того як окупаційні силовики знайшли в нього українську символіку. Приводом для переслідування стало те, що в крамниці чоловік публічно приколов голку з прапором України до замороженого м'ясного виробу і таким чином «висловив свою незгоду з діями Збройних сил РФ щодо проведення спеціальної воєнної операції». На підставі цього «Київський районний суд Сімферополя» в особі «судді» Міхаіла Бєлоусова оголосив Терлецького винним в адміністративному правопорушенні за статтею 20.3.3 ч. 1 КпАП РФ («дискредитація Збройних сил РФ»). Той же «суд» встановив, що Леонід Терлецький опублікував на своїй сторінці в соцмережі «Одноклассники» вірш Василя Климишина «Привет, фашистская Россия», і побачив у цьому «явну неповагу до президента Росії», обвинувативши чоловіка також за статтею 20.1 ч. 3 КпАП РФ («дрібне хуліганство») та оштрафувавши на 30 тисяч рублів. Публікація на своїй сторінці у соцмережі зображення червоно-чорного прапора з написом «Слава Україні!» стала підставою для застосування проти Леоніда Терлецького статті 20.3 ч. 1 КпАП РФ («Демонстрація нацистської символіки»): саме за нею активіст дістав 8-денний арешт. Усі судилища Терлецький пройшов без захисту; його «справа» була розглянута у вихідний день за 4 хвилини. Терлецькому довелося відбувати покарання, хоча провину він не визнав. «Я українець. Чому я мушу відмовлятися від української символіки? Україна – це моя душа, моє рідне», – казав він. Тривалий час Леонід Терлецький не бажав публічного розголосу свого переслідування, оскільки побоювався посилення репресій.

Інші матеріали
13.09.2024
Помер очільник Кримської організації Конгресу українських націоналістів
Детальніше Автор: Кримські Українці
29.08.2024
Вулицю в Києві названо на честь вояка з Криму
Детальніше Автор: Кримські Українці
04.06.2024
Помер культурний діяч з Криму Ніко Лапунов
Детальніше Автор: Кримські Українці
05.01.2024
Місто на сході Криму пропонують перейменувати на честь Героя Небесної Сотні
Детальніше Автор: Кримські Українці