Автор
Кримські Українці
Дата: 29.10.2022
Головна/ Події
Кафедральний собор ПЦУ в Сімферополі передано у державну власність

28 жовтня 2022 року уряд підтримав рішення про передачу кафедрального собору Кримської єпархії ПЦУ в ім'я святих рівноапостольних князя Володимира та княгині Ольги з власності Автономної Республіки Крим у державну власність України на виконання рішення Постанови Верховної Ради України «Про деякі питання захисту права на свободу світогляду та віросповідання вірян Кримської єпархії Української православної церкви (Православної церкви України) та збереження приміщення Кафедрального собору святих рівноапостольних князя Володимира та княгині Ольги», ініційованої та розробленої Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України. Про це повідомили у міністерстві, зазначивши, що рішення дає можливість захистити порушені права громади ПЦУ на Кримському півострові. Собор буде переданий у безоплатне користування Кримської єпархії , а після деокупації півострова повернеться у власність церкви. У відомстві також додали, що постанова стала відповіддю на дії окупаційної влади російської федерації щодо «передання» вказаного майнового комплексу у власність її незаконних органів, і зазначили, що з 2019 року Мінреінтеграції проводить послідовну політику захисту громад ПЦУ у тимчасово окупованому Криму та відстоює позицію про передачу собору у власність релігійної громади після звільнення півострова. 


У свою чергу, в Крайовій Раді українців Криму додали, що захист кафедрального собору Кримської єпархії ПЦУ є важливою сторінкою в історії боротьби організації за права та свободи співвітчизників на окупованому півострові.


Ще у травні 2020 року Кабінет міністрів України порекомендував Верховній Раді України тимчасово, на період дії Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», передати кафедральний собор ПЦУ в Сімферополі з власності АР Крим у державну власність, враховуючи тимчасову окупацію російською федерацією невід‘ємної частини України – АР Крим та м. Севастополя, здійснену внаслідок збройної агресії проти України, у зв'язку з системними діями рф проти свободи світогляду та віросповідання громадян України в АР Крим, зважаючи на тиск з боку рф на релігійну громаду Кримської єпархії ПЦУ та митрополита Сімферопольського і Кримського Климента, з метою дотримання прав на віросповідання та свободу совісті, що мають значення для формування культурного простору України на тимчасово окупованій території АР Крим та м. Севастополь. При цьому було відзначено, що Кримська єпархія ПЦУ є фактично єдиною релігійною організацією Криму, що відмовилася від «перереєстрації» відповідно до незаконних вимог рф: це стало однією з причин переслідування вірян, священнослужителів і членів ПЦУ та їхніх родин з боку окупантів.


Після установчих зборів Крайової Ради українців Криму, що відбулися 17 вересня 2020 року, одним із головних пріоритетів діяльності організації було визначено захист інтересів Кримської єпархії ПЦУ та захист права на віросповідання її парафіян. Організацією було прийнято рішення про подання звернення до Верховної Ради України щодо необхідності термінового прийняття проєкту постанови Верховної Ради України «Про деякі питання захисту права на свободу світогляду та віросповідання вірян Кримської єпархії Української православної Церкви (ПЦУ) та збереження приміщень Кафедрального Собору святих рівноапостольних князя Володимира та княгині Ольги» (реєстр №3447), що була підготовлена та повторно ухвалена 6 травня 2020 року Кабінетом Міністрів України.

10 грудня 2021 року, в день, визначений ООН як День захисту прав людини, відбулося спільне засідання керівництва громадської спілки «Українська Всесвітня Координаційна Рада» і Крайової Ради українців Криму, під час якого було прийнято спільне звернення щодо стану дискримінованої громади кримських українців. У документі, серед іншого, Верховній Раді України пропонувалося невідкладно ухвалити Постанову «Про деякі питання захисту права на свободу світогляду та віросповідання вірян Кримської єпархії ПЦУ та збереження приміщення кафедрального собору святих рівноапостольних князя Володимира та княгині Ольги», погоджену у 2019 році Кабінетом Міністрів України та профільним комітетом парламенту.


28 серпня 2022 року під час акції до Дня захисту прав української громади Криму та 29 серпня 2022 року під час прес-конференції в Українському кризовому медіа-центрі за участі представників Крайової Ради українців Криму Андрія Щекуна та Андрія Іванця було оприлюднене відкрите звернення КРУК до органів влади України з вимогою проведення системної державної політики щодо захисту прав кримських українців. У переліку першочергових кроків на захист і збереження української ідентичності кримчан пролунала пропозиція до Кабінету Міністрів України здійснити процес передачі у власність ПЦУ будівлі у Сімферополі, в якій розташовані кафедральний собор святих рівноапостольних князя Володимира і княгині Ольги та управління Кримської єпархії ПЦУ і яка використовується парафіянами на правах оренди. При цьому було відзначено, що Верховна Рада України після кількарічних звернень активістів української громади Криму запровадила законодавчий механізм закріплення розташованого на тимчасово окупованій території майна Кримської єпархії ПЦУ, на яке зазіхають окупанти, за законними власниками.

Інші матеріали
13.09.2024
Помер очільник Кримської організації Конгресу українських націоналістів
Детальніше Автор: Кримські Українці
29.08.2024
Вулицю в Києві названо на честь вояка з Криму
Детальніше Автор: Кримські Українці
04.06.2024
Помер культурний діяч з Криму Ніко Лапунов
Детальніше Автор: Кримські Українці
05.01.2024
Місто на сході Криму пропонують перейменувати на честь Героя Небесної Сотні
Детальніше Автор: Кримські Українці