Ящуржинський   Хрисанф
(1852
-
Невідомо)
Дослідник старовини
Головна/ Енциклопедія/ Постаті / Ящуржинський

Ящуржинський Хрисанф Петрович

Народився 31 березня 1852 року в селі Молодецькому на Черкащині в родині священика. Навчався в Київському і Варшавському університетах на слов'яно-російському відділенні історико-філологічних факультетів.

Педагогічну діяльність розпочав у Криму в 1884 році, де викладав спочатку в Кушніковському жіночому інституті в Керчі, пізніше – у чоловічій і жіночій гімназії в Сімферополі. У жовтні 1886 року з метою поглиблення знань учнів організував археологічний гурток для старшокласників.

Працюючи в Керчі, Ящуржинський активно долучився до створення Таврійської вченої архівної комісії, на перших порах виконуючи обов'язки секретаря. У день її заснування, 24 січня 1887 року, був обраний до комісії, якій доручили скласти попередню програму занять. До сфери зацікавлень комісії, серед іншого, входили розгляд та систематизація історичних матеріалів, що зберігалися в архівних установах Таврійської губернії.

У 1889-1890 рр. сприяв екскурсіям гімназистів майже всією територією Кримського півострова. У цей період Ящуржинський видавав праці про язичницькі храми Криму, відвідини стародавнього Херсонеса Кирилом і Мефодієм, прийняття християнства князем Володимиром тощо.

Як археолог проводив розкопки на некрополі Неаполя Скіфського на південно-східній околиці Сімферополя, зробив свій внесок у справу збирання та збереження археологічних та етнографічних матеріалів для музею Таврійської вченої архівної комісії, співпрацював із Керченським музеєм старожитностей.

У 1893 році переїхав до Одеси, де почав викладати в інституті шляхетних дівчат та жіночій гімназії.

Був членом наукових товариств:

  • Таврійської вченої архівної комісії (член-засновник з 1887 року),
  • Одеського товариства історії і старожитностей,
  • Київського товариства охорони пам'ятників старовини та мистецтва.

Також налагодив контакти з «Просвітою».

Після виходу на пенсію в 1911 році повернувся до рідного села, де продовжив фольклорно-етнографічні дослідження. Став одним із засновників та співробітником Уманського краєзнавчого музею.

Родини Ящуржинський не мав. В останні роки життя був уражений склерозом.

Про його смерть стало відомо 18 листопада 1923 року; точна дата невідома.